(+9821) 22688818
uterine septum سپتوم رحم

این علت ناباروری را جدی بگیرید…

  • 0 نظرات /
  • ۱۷ آبان ۱۳۹۴ /
  • توسط سی سرو /
  • درمان, رحم, سپتوم, ناباروری /
  • نظر دهید

رحم از دو نیمه جداگانه تشکیل شده است، به طوری که رشد آن از ناحیه بالایی شکم به ناحیه پایین شکم و تا زمانی که رشد جنین کامل شود، ادامه داشته و در نهایت از آمیخته شدن این دو نیمه، حفره هایی در دیواره داخلی رحم تشکیل می شود. در مراحل رشد جنین بایستی حفره رحم به طور کامل خالی شود، اما گاهی خالی شدن حفره ناقص انجام می شود و سبب بروز دیواره هایی در داخل حفره رحم می شود که به آن ها سپتوم های رحمی می گویند.

سپتوم های رحم در اندازه ها و شکل های مختلفی می توانند تشکیل شوند. بسیاری بافت های کوچک در ناحیه بالایی رحم، رحم را به دو بخش مجزا به نام رحم دو شاخه (bicornuate) تقسیم می کنند. اختلالات به وجود آمده در ساختار رحم سبب بروز مشکلاتی در رشد جنین می شود.
سپتوم رحم، بافت طبیعی رحم است. این بافت غیرطبیعی به طور معمول منبع ضعیفی از خون بوده و مانعی برای منبع تغذیه جنین و باروری محسوب می شود. کاشت طبیعی یک جنین بارور شده در رحمی که دارای سپتوم است، احتمال یک بارداری موفق را کاهش می دهد.
در اغلب موارد علیرغم وجود سپتوم و گسترش آن در ناحیه واژن، باز هم بیماران متوجه این بیماری نمی شوند و تنها در صورت دادن آزمایش هایی برای بررسی علت و درمان ناباروری، آزمایش پاپ اسمیر و یا بر اثر سقط های مکرر به وجود سپتوم های رحمی پی می برند.

در بیشتر موارد رفع سپتوم رحم با جراحی هیستروسکوپی قابل انجام است. در واقع هیستروسکوپی یک وسیله مهم در درمان ناباروری است. در عمل هیستروسکوپی بافت اضافی را از بخشی از رحم برمی دارند و ناحیه ای طبیعی را برای کاشت جنین ایجاد می کنند. با حذف سپتوم (دیواره داخلی رحم) رحم توانایی حمل یک بارداری موفق را خواهد داشت.

منابع

  1. www.ivfplano.com/causes-of-infertility/uterine-septum/
  2. www.center4fertility.com/blog/2013/03/18/what-is-a-uterine-septum-123360
  3. www.midwestreproductive.com/uterine-septum.php

0نظرات

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.