haghgoo-logo
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

کبست درمویید تخمدانی چیست؟
کیست درمویید یا کیست مویی تخمدان نوعی از کیست تخمدان است کهبه این دلیل کیست مویی نامیده می شوند که از عناصری مانند مو و غضروف و چربی و دندان و … تشکیل شده است.
آیا کیست درمویید یا کیست مویی تخمدان بدخیم یا خوش خیم است؟
کیست در مویید یا کیست مویی تخمدان تراتوم کیستیک خوش خیم نامیده می شود .و در کمتر از 2 درصد موارد احتمال تبدیل شدن به بدخیمی دارند.و در 98درصد موارد خوش خیم هستند.
کیست درمویید یا کیست مویی تخمدان در چه مواردی بیشتر احتمال بدخیمی دارد؟
کیست درمویید یا کیست مویی تخمدان در صورتی که در سن بالی 40 سال باشد بیشتر خطر تبدیل شدن به بدخیمی دارد.
روش تشخیص کیست درمویید چیست؟
کیست درمویید ممکن است کاملا بدون علامت باشد و فقط در سونوگرافی به عمل آمده متوجه وجود این کیست می شوند ولی ممکن است با علامت های مختلف درد شکم،اختلالات قاعدگی،خونریزی های نامنظم پریود ،بزرگی شکم و حتی در بعضی موارد با علایم درد شدید شکمی (شکم حاد) تظاهر پیدا کند.
کیست درمویید یا کیست مویی تخمدان یا تراتموم خوش خیم چه عوارض و خطراتی دارد؟
عوارض کیست درمویید یا کیست مویی تخمدان بستگی به سایز کیست دارد . در مواردی که سایز کیست بسیار کوچک است ممکن است هیچ عارضه ای ایجاد نکند ولی در مواردی که بزرگ می شود ممکن است باعث ایجاد عوارضی مانند پیچ خوردن تخمدان و قطع خونرسانی تخمدان شود.با توجه به میزان بالای چربی که غالبا در کیست درمویید یا کیست مویی تخمدان وجود دارد کیست در داخل شکم به صورت شناور قرار میگیرد و احتمال پیچ خوردن یا تورشن (تورسیون تخمدان) زیاد میشود.
آیا با انجام آزمایش خون میتوان وجود کیست درمویید یا کیست مویی تخمدان را تشخیص داد؟
در بعضی موارد افزایش بعضی تومور مارکر های آزمایشگاهی مانند CA19-9 کمک کننده هستند ،ولی قطعی نیستند.
آیا ممکن است کیست درمویید یا کیست مویی تخمدان باعث نازایی شود؟
درمان به موقع کیست درمویید نقش مهمی در حفظ عملکرد تخمدانی دارد.برداشتن کیست تخمدان و حفظ بافت سالم تخمدان مهمترین مسئله در حفظ باروری است .ممکن است از تخمدان فقط یک قشر نازک باقی مانده باشد ولی بهتر است با دفت همان قشر نازک نیز تا حد امکان در حین اعمال جراحی حفظ شود.
بهترین روش حراحی کیست درمویید چیست؟
تعیین بهترین روش جراحی با توجه به شرایط بیمار و بیمارستان و پزشک جراح متفاوت است.
در صورتی که تمام شرایط مساعد باشد بهترین روش جراحی با لاپاروسکوپی یا جراحی بسته است ولی اگر شرایط مساعد نبود با عمل جراحی باز نیز درمان مناسب است.
مزیت جراحی لاپاروسکوپی به جراحی باز چیست؟
به عقیده من که به عنوان یک جراح لاپاروسکوپیست که سالهاست بیمارانم را با روش لاپاروسکوپی درمان میکنم، در صورتی که تمام شرایط لازم برای انجام یک لاپاروسکوپی موفق فراهم باشد جراحی لاپاروسکوپی نسبت به جراحی باز بسیار ارجح است.زیرا احتمال چسبندگی بعد از عمل کمتر می شود،دوران نقاهت کوتاهتر است ودردبعد از عمل کمتر است وبسیاری فواید دیگر که به تفصیل در بخش لاپاروسکوپی همین سایت آمده است.
ولی اگر شرایط مناسب فراهم نباشد بهتر است عمل جراحی باز انجام شود تا اینکه در مرکزی با کمبود امکانات و ….بخواهد تحت لاپاروسکوپی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *