haghgoo-logo
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

افزایش وزن طبیعی در بارداری
توصیه انستیتوی (IOM) برای افزایش وزن در بارداری اینگونه است:
-11-15 کیلوگرم برای زنان با وزن طبیعی
-12-18 کیلوگرم برای زنان کم وزن
-6-11 کیلوگرم برای زنان چاق
یکی از توصیه‌های وزن گیری بر اساسBMI قبل از حاملگی است.
BMI چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟
معنی چاقی، چربی و زیادی وزن است، یعنی وزنی که از حد استاندارد یا وزن ایده‌آل برای آن سن، بالاتر باشد. اعتقاد براین است که وزن ایده‌آل هر فرد بالغ مربوط می‌شود به وزن ایده‌آلش در سن 30-20 سالگی که برای مرد ان و زنان فرمول خاص خودش را دارد.
صحیح‌ترین راه تعیین توده چربی بدن تعیین تراکم بدن زیرآب است که در همه شرایط و برای همه مقدور نیست و ساده‌ترین راه، استفاده از اندازه‌گیری شاخص توده بدن (BMI) است که طریق محاسبه آن نیز آسان و بدین طریق است:

(BMI)= (شاخص توده بدن)

میزان BMIنشانگر وضعیت تغذیه‌ای افراد نیز هست. مثلاً کسانی که BMIکمتر از 19 دارند دچار سوء تغذیه هستند و BMI کمتر از 22 نشان دهنده خطر سوء تغذیه است.
BMI بین 26-20 طبیعی است.
BMI کمتر از 20 کم وزن محسوب می‌شود.
BMI بیشتر از 26 نشانه زیادی وزن است.
BMI بیشتر از 29 نشانه چاقی است. (obesity)
نوجوانان کم سن و سال هم باید افزایش وزن بیشتری داشته باشند.

چاقی چه عوارضی برای زنان باردار دارد؟
شیوع چاقی رو به افزایش است. وقتی یک زن چاق (29<BMI) حامله می‌شود اگر حاملگی اول او باشد خطر زایمان خیلی زودرس (کمتر از 32 هفتگی) و مرگز زودرس یا دیررس جنین زیادتر می‌شود.

در زنان چند زایی که چاق هستند و حامله می‌شوند، خطر مرگ دیررس در 28 هفتگی یا دیرتر افزایش می‌یابد. میزان مسمومیت حاملگی (پرده اکلاپسی) نیز با ا فزایش BMI زیاد می‌شود. مشاهده نگران کننده دیگر در زنان چاق باردار، افزایش خطر تولد یک نوزاد با نقص لوله عصبی NTD علیرغم مصرف اسید فولیک می‌باشد.

به نظر نمی‌رسد مصرف فولات کافی در حاملگی در این زنان مثل حامله با وزن طبیعی مصونیتی ا یجاد کند و ممکن است نیاز به فولیک اسید بیشتری داشته باشند. وزن گیری زمان بارداری با حفظ در زمان بعد از زایمان ارتباط مثبتی دارد. در واقع بسیاری از زنانی که در زمان بعد از زایمان وزن افزایش یافته‌ای دارند، کسانی هستند که بیشتر از حد وزن توصیه در طول دوران حاملگی وزن اضافه کرده‌اند.

در مورد زنان با وزن بالا، برای رسیدن به یک وزن مناسب جنین و حمایت بافتهای مادری، به دست اوردن 25-15 پوند وزن توصیه شده است.
با وزن گیری کمتر، خطر کاهش رشد داحل رحمی جنین بیشتر می‌شود.
از آن جا که زنان چاق ممکن است درباره هر وزن گیری در دوران حاملگی مردد باشند، باید با آنها مشورت کرد که حاملگی زمان مناسبی برای از دست دادن وزن نمی‌باشد.
باید بر یک روش تغذیه مناسب تاکید کرد و غذایی را انتخاب کرد که کیفیت تغذیه‌ای بالایی داشته باشد و باید از غذاهای پرکالری غیر ضروری اجتناب کرد.
از آن جا که در زنان چاق، عوارض مامایی نظیر زایمان طولانی، عفونت کلیه، دیابت، فشار خون بالا و ترمومبوز ( لخته شدن خون در رگها) شیوع بیشتری دارد، نحوه وزن گیری باید به دقت از سوی متخصص تغذیه بررسی شود و توصیه‌های مناسب تغذیه‌ای همان طور که نیاز است انجام شود.
بارداری در دوره نوجوانی (13 تا 19 سالگی):
حدود یک میلیون نوجوان در سال در ایالات متحده باردار می‌شوند. نوجوانان به میزان بیشتری بچه‌های کم وزن به دنیا می‌آورند و کم وزنی هم بزرگترین تعیین کننده مرگ و عدم توانایی کودکی است.
حاملگی دوران نوجوانی به عنوان یکی از مشکلات اصلی سلامت عمومی جامعه در ایالات متحده است و با خطرات تغذیه‌ای و طبی قابل توجهی همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *