haghgoo-logo
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
لاپاراسکوپی

دستورات بعد از لاپاراسکوپی

فعالیت

حداقل روزی نیم تا یک ساعت آهسته راه بروید. شما می‌توانید فعالیت‌های بدنی در حد معمول و روزانه را انجام دهید. از انجام فعالیت‌هایی مانند زور زدن حین اجابت مزاج و برداشتن اجسام سنگین ‌که فشار شکمی را زیاد می‌کند، پرهیز نمایید.

رژیم غذایی

رژیم غذایی شما باید پُر پروتئین و همراه با میوه و سبزیجات تازه باشد.‌ از مصرف مواد غذایی که ایجاد نفخ می‌کنند، پرهیز کنید (مواد غذایی مثل شیر، حبوبات، کلم، گل کلم خام و میوه‌هایی مثل هندوانه). مصرف بعضی مواد غذایی به ترمیم و بهبود زخم شما کمک می‌کند. برخی از این مواد عبارتند از آناناس تازه، موز، لیمو ترش تازه، گوجه فرنگی، ماهیچه آب پز شده، آب ماهیچه، تخم مرغ و کله پاچه بدون چربی. مصرف مایعات فراوان به بهبود روند درمان کمک می‌کند. حداقل روزی 8 لیوان آب و مایعات بنوشید. هر چقدر که اجابت مزاج شما راحت‌تر صورت گیرد و شکم تخلیه باشد، فشار کمتری به بخیه‌ها وارد می‌شود. در صورتی که دچار یبوست هستید غیر از مصرف مایعات و سبزیجات می‌توانید از مواد غذایی زیر استفاده کنید:

  • شیر جوشیده شده که نفخ کمتری دارد.
  • آلو و انجیر
  • کیوی

در صورتی که مصرف این مود غذایی مفید واقع نشد، شربت منیزیم یا پودر پسیلیوم (اسفرزه) استفاده شود.

استحمام 48 ساعت بعد از عمل جراحی می‌توانید بدون پانسمان استحمام کنید. دوش گرفته و فوراً پس از آن محل انسزیون را با سشوار خشک نمایید. بعد از این مرحله دیگر نیازی به پانسمان نیست. محل انسزیون نافی را هر روز با گوش پاک کن و بتادین ضد عفونی کنید.

سایر مراقبت‌ها

داروهای نسخه شده را به طور کامل مصرف کنید. در صورت بروز هر گونه مشکل اعم از تشدید درد، خونریزی، ترشح از محل انسزیون، قرمزی و تورم، تب و لرز، ضعف و بی حالی فوراً به بیمارستان مراجعه کرده و اطلاع دهید. تا 48 ساعت بعد از عمل به خصوص موقع راه رفتن ممکن است در ناحیه زیر قفسه سینه و شانه راست احساس درد کنید. علت آن گاز دمیده شده به داخل حفره شکم است و این درد طبیعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *