haghgoo-logo
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors


جوانسازی واژن با کمک لیزر:
با افزایش سن، بدن انسان و بسیاری از ارگان های آن دستخوش تغییراتی می گردد. در بسیاری از زنان افزایش سن و تولد نوزاد منجر به اثراتی بر روی واژن از جمله دیلاتاسیون (گشاد شدگی واژن) و کاهش تون عضلانی آن می گردد. این رخداد طبیعی می تواند منجر به کاهش رضایتمندی جنسی در فرد و شریک جنسی او، احساس شرمساری و ناخشنودی در فرد و کاهش اعتماد به نفس او گردد. البته احتمال دیلاتاسیون (گشاد شدگی واژن) در خانم هایی زایمان سزارین داشته و حتی زایمان نداشته اند نیز وجود دارد و با افزایش سن در اغلب موارد اجتناب ناپذیر است. اتفاقی که در موارد دیلاتاسیون (گشاد شدگی واژن) رخ می دهد بدین گونه است که تونیسیته و حالت ارتجاعی عضلات واژن تا حدی ضعیف شده و قطر واژن تا حدی افزایش می یابد. از سوی دیگر عضلات کف لگن نیز تا حدی ضعیف شده و قابلیت حمایت احشاء لگنی را مانند سابق ندارند. در این شرایط واژن در حالت فیزیولوژیک ایده آل خود نیست و متعاقب آن خانم ممکن است احساس نماید لذت جسمانی او در طی رابطه جنسی کاهش یافته است. این مساله بسیاری از بانوان را بر آن می دارد تا در صدد اقدامات درمانی برآیند. امروزه جوانسازی واژن با کمک لیزر شیوع قابل توجهی یافته است و به یکی از جراحی های رایج دستگاه تناسلی زنان تبدیل گردیده است و بانوانی که خواستار افزایش رضایتمندی در طی رابطه جنسی خود و یا جوانسازی ( تنگ کردن) واژن پس از تولد فرزند دلبندشان یا متعاقب افزایش سن هستند، ممکن است این روش را انتخاب نمایند. لیزر جوانسازی واژن در شرایطی که انتخاب بیمار واجد شرایط درمان به درستی صورت گرفته باشد قادر خواهد بود تونیسیته، قدرت و کنترل عضلات واژن را به طور موثری بهبود بخشد. همچنین لیزر جوانسازی واژن با عملکرد درمانی خود قادر خواهد بود قطر داخلی و خارجی واژن را نیز کاهش داده و بازیابی قدرت عضلات کف لگن را نیز موجب شود. با بهبود این مولفه ها رضایتمندی جسمانی فرد در طی رابطه جنسی، متعاقب بهبود وضعیت اصطکاک و تماس در طی فعالیت جنسی افزایش می یابد.

مزایای استفاده از لیزر برای جوانسازی واژن:
تجربه احساس جوانی و شادابی در ناحیه تناسلی
افزایش تون، قدرت عضلات و کنترل عضلات واژن
احساس اصطکاک و تماس بیشتر در طی تماس جنسی و افزایش راضایتمندی جنسی
سرعت بالای پروسه جراحی
حداقل تهاجم
کاملا ایمن
اثربخشی قابل توجه
رضایتمندی قابل توجه بیماران و موفقیت طولانی مدت
چه کسانی کاندید مناسبی برای جوانسازی واژن به کمک لیزر هستند؟
به طور کلی میتوان گفت بهترین گزینه برای جوانسازی (تنگ کنندگی واژن) به کمک لیزر، خانم هایی هستند که از نظر جسمانی سالم بوده و انتظارات درمانی معقولی دارند.

طول مدت درمان جوانسازی واژن با کمک لیزر :
پروسه درمانی با استفاده از این دستگاه های لیزر معمولا سه جلسه درمانی 15 دقیقه ای و در فواصل زمانی 4-6 هفته است که با نظر پزشک برنامه ریزی می گردد.
فرآیند جوانسازی واژن با کمک لیزر:
فرآیند جوانسازی (تنگ کردن واژن) شامل بهبود بافت همبند دیواره واژن در راستای تحریک بازسازی بافت با کمک ساخت مجدد کلاژن و فیبر های الاستیک (ارتجاعی) می باشد. لیزر های مورد استفاده با هدف جوانسازی (تنگ کردن) واژن مشابه لیزر هایی هستند که برای بازسازی و جوان سازی پوست صورت و گردن مورد استفاده قرار می گیرند. از این دسته لیزر ها می توان به لیزر فرکشنال CO2 با طول موج 10,600 نانومتر مانند لیزر مونالیزا تاچ (یا Femtouch) و لیزر 2,940 نانومتری غیر تخریبی اربیوم: yttrium-aluminum- garnet ( لیزر یاگ) مانند لیزر اینتیمالیز اشاره کرد.
شواهد علمی جوانسازی (تنگ کنندگی) واژن با کمک لیزر به اندازه استفاده از لیزر در جوانسازی پوست گسترده نیست و تحقیقات در زمینه استفاده از لیزر برای این راهکار درمانی رو به افزایش است. در این مقاله به برسی چند مورد از مطالعات صورت گرفته در زمینه کاربرد لیزر در زمینه جوانسازی واژن می پردازیم:
در سال 2011 مطالعه ای با هدف بررسی و مقایسه عملکرد لیزر فرکشنال CO2 و نتایج تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) در حیطه درمان تحلیل رفتگی (آتروفی) مخاط واژن مشخص گردید در گروه مورد مطالعه که تحت درمان با لیزر CO2، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و تمرینات ورزشی عضلات کف لگن قرار داشتند نسبت به گروه کنترل که تنها تحت درمان با روش تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و تمرینات ورزشی عضلات کف لگن قرار داشتند تغییرات قابل توجهی در متغیر های ارزیابی شده در طی مطالعه شامل: خشکی واژن، درد هنگام مقاربت (دیسپارونی) و التهاب موضعی رخ داد و بهبود شایان توجهی در بررسی بافت شناسی مخاط واژن گزارش گردید. بنابراین استفاده از لیزر فرکشنال CO2 توام با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و تمرینات ورزشی عضلات کف لگن با اعمال اثرات قابل ملاحظه در سه لایه واژن، در بهبود تحلیل رفتگی (آتروفی) مخاط واژن نسبت به استفاده از استروژن موضعی که تنها بر روی لایه سطحی واژن (اپیتلیوم) تاثیر دارد ارجحیت دارد. شما می توانید نتایج حاصی از این پژوهش را در ژورنال علمی ” The American Journal of Cosmetic Surgery” مطالعه فرمایید. در مطالعه دیگری با هدف اثربخشی لیزر فرکشنال CO2 بر بافت واژن تحلیل رفته (آتروفیک) زنان در دوران پس از یائسگی، پژوهشگران یک طرف دیواره واژن تحلیل رفته (آتروفی شده ) را با لیزر درمان کرده و سمت دیگر را بدون درمان باقی گذاشتند و مشاهده کردند لیزر درمانی، اپیتلیوم واژن را از طریق افزایش ذخایر گلیکوژن در سلول های اپیتلیال و افزایش سلول های غنی از گلیکوژن در سطح اپیتلیوم، ترمیم می نماید. به علاوه در بافت همبند نیز فیبرو بلاست های فعال شده قادر بودند یک شبکه (ماتریکس) خارج سلولی سرشار از کلاژن را تشکیل دهند. بنابراین یافته های پژوهش نشان داد لیزر فرکشنال CO2 قادر است بازسازی بافت همبند واژن را بدون صدمه به بافت های اطراف تسهیل نماید.
پژوهشگران ایتالیایی در مطالعه ای با هدف بررسی اثربخشی لیزر فرکشنال CO2 بر عملکرد جنسی زنان با تحلیل رفتگی (آتروفی) ولووواژینال،77 خانم دارای تحلیل رفتگی (آتروفی) ولووواژینال را در دوران پس از یائسگی با لیزر CO2 فرکشنال تحت درمان قرار دادند و عملکرد جنسی و کیفیت زندگی آنان را در ابتدای مطالعه و 12 هفته پس از لیزر درمانی مورد بررسی قرار دادند. نتایج مطالعه نشان داد بهبود معناداری در نمره پرسشنامه عملکرد جنسی و رضایتمندی از زندگی جنسی رخ داد به طوری که مشاهده گردید قبل از مطالعه 20 نفر از 77 خانم به دلیل تحلیل رفتگی (آتروفی) شدید ولووواژینال فعالیت جنسی نداشتند و در زمان پیگیری پس از لیزر درمانی، متعاقب بهبود قابل توجه، 17 نفر آنان فعالیت جنسی را از سر گرفتند. از طرف دیگر سوزش واژن، خشکی و احساس خشکی واژن در خانم های شرکت کننده در مطالعه پس از لیزر درمانی بهبود معناداری یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *