(+9821) 22688818

كولپوسكوپي يك روش تشخیصی جهت معاینه اختصاصي سرويكس، واژن و ولوا با استفاده از دستگاهی به نام کولپوسکوپ می‌باشد. پزشک با بکارگیری کولپوسکوپ می‌تواند سلول‌های مورد بررسی را با بزرگنمایی بیشتری مشاهده کند و بدین ترتیب سلول‌های طبیعی را از غیر طبیعی تشخیص دهد. این روش تشخیصی برای اولین بار در سال 1925 توسط پزشک آلمانی به نام هینسلمن، بکار برده شد.


معاینه کولپوسکوپی به چه منظور انجام می‌شود؟

اغلب خانم‌ها کولپوسکوپی را به دنبال نتایج غیر طبیعی سیتولوژی پاپ اسمیر انجام می‌دهند. سایر اندیکاسیون‌های کولپوسکوپی عبارتند از:

 • نتیجه مشکوک تست اسمیر ویروس پاپیلومای انسانی
 • تشخیص تجاوز جنسی در مراکز پزشکی قانونی
 • بررسی ضایعات مشکوک سرویکس
 • خونریزی غیر طبیعی واژن و زگیل‌های تناسلی
 • سرطان سرویکس، واژن و ولوا

آمادگی‌های قبل از کولپوسکوپی

برای انجام کولپوسکوپی آمادگی خاصی مورد نیاز نیست. بهتر است قبل از انجام معاینه، مثانه و روده خالی باشد. برخی آمادگی‌ها عبارتند از:

 • به تعويق انداختن زمان انجام كولپوسكوپي تا بعد از دوره عادت ماهيانه
 • اجتناب از فعاليت جنسي و وارد كردن هر چيزي به داخل واژن مانند داروهاي اينتراواژينال و تامپون از 24 ساعت قبل از معاينه
 • پوشیدن لباس مناسب و گشاد در روز انجام معاینه
 • همراه داشتن نتيجه تست پاپ اسمير
 • مصرف ايبوبروفن يا استامينوفن يك ساعت قبل از كولپوسكوپي به منظور كاهش كرامپ

معاینه کولپوسکوپی

در این معاینه بیمار روی تخت دراز کشیده و همانند تست معاینه لگن، پاها را از هم باز می‌کند. پزشک متخصص يك اسپكولوم در واژن قرار می‌دهد تا ديواره واژن را باز نگه دارد و بتواند واژن و سرويكس را مشاهده نمايد. پزشک برای تمایز بافت‌های سالم از ناسالم، از محلول سرکه (اسید استیک) یا یُدین استفاده می‌کند. این محلول باعث می‌شود موکوسی که سطح سلول‌ها را پوشانده از بین برود و نواحی غیر طبیعی به خوبی مشخص شوند. سپس کولپوسکوپ داخل واژن قرار داده می‌شود تا نواحی غیر طبیعی بررسی شوند. كولپوسكوپ وسيله‌ای شبيه به يك دوربين دو چشمي است كه روي یک پایه قرار دارد. اگر ناحیه‌ای غیر طبیعی مشاهده شود، پزشک براي تشخيص نهایی از این ناحیه بيوپسي می‌گیرد. بیوپسی (نمونه‌برداری) ممكن است ايجاد كرامپ خفيف كند. معمولاً چند بيوپسي گرفته شده و به آزمايشگاه ارجاع داده مي‌شود تا متخصص پاتولوژي نتيجه نهايي را اعلام نمايد. معاينه حدود 15 دقيقه طول مي‌كشد.


احساس بیمار هنگام کولپوسکوپی

زمانی که اسپكولوم وارد واژن می‌شود، ممکن است فرد کمی احساس ناراحتی کند. بعضی خانم‌ها حین انجام معاینه به دلیل انتظار وقوع درد، به اشتباه نفس خود را حبس می‌کنند. تنفس آرام و منظم به فرد کمک می‌کند تا احساس درد کمتری داشته باشد.


بایدها و نبایدهای بعد از کولپوسکوپی

بعد از انجام معاینه ممکن است حدوداً تا یک هفته خونریزی داشته باشید. همچنین ممکن است کمی احساس کرامپ خفیف، درد در واژن و ترشحات تیره وجود داشته باشد. در این مدت نبايد فعاليت جنسي داشته باشيد. از وارد كردن هر چيزي به داخل واژن مانند داروهاي اينتراواژينال، تامپون و … خودداري كنيد. در صورت مشاهده علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:


نتایج بیوپسی و رویکردهای درمانی

بيوپسي به آزمايشگاه فرستاده مي‌شود تا متخصص پاتولوژي آن را بررسي نمايد. سلول‌هاي غير عادي كه مي‌تواند توسط متخصص مشاهده شود، Cervical Intra-Epithelial Neoplasia (CIN) ناميده مي‌شود. اغلب CIN 1ها بدون نیاز به درمان به حالت طبيعي خود باز مي‌گردند در حالي كه CIN 2 و CIN 3 نياز به درمان دارند. درمان به دنبال كولپوسكوپي بستگي به نتایج حاصل از بيوپسي دارد. گزينه‌هاي درماني اغلب شامل موارد زیر است:

 • Loop Diathermy: به وسیله یک حلقه، ناحیه در برگیرنده سلول‌های غیر طبیعی را از بین می‌برند.
 • Cryotherapy: با منجمد كردن ناحيه سرويكس، سلول‌هاي غير طبيعي را از بين مي‌برند.
 • Laser Treatment: با استفاده از ليزر، سلول‌هاي غير طبيعي را از بين مي‌برند.