(+9821) 22688818
پیشگیری از سرطان دهانه رحم Prevent Cervical Cancer

با آزمایشات غربالگری از بروز سرطان دهانه رحم پیشگیری کنید

  • 0 نظرات /
  • ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ /
  • توسط سی سرو /
  • آزمایش غربالگری, سرطان دهانه رحم /
  • نظر دهید

سرطان دهانه رحم به راحتی با انجام آزمایشات غربالگری منظم، قابل پیشگیری است. غربالگری در واقع برای تشخیص سریع سرطان یا جلوگیری از شروع آن قبل از ظهور علائم است. دو روش غربالگری برای سرطان دهانه رحم وجود دارد که در ادامه توضیح داده می شود.

تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر به دنبال یافتن تغییرات سلولی در بافت دهانه رحم است. تغییراتی که در صورت عدم درمان مناسب می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.
تست پاپ اسمیر یکی از قابل اطمینان ترین و موثرترین تست های غربالگری سرطان است. سرطان دهانه رحم، تنها سرطانی است که توسط پاپ اسمیر قابل غربالگری خواهد بود. انجام این تست از 21 سالگی توصیه می شود.

تست HPV

تست HPV، حضور پاپیلوماویروس انسانی را بررسی می کند که می تواند باعث تغییر سلول های دهانه رحم و بروز سرطان شود.
از 30 تا 65 سالگی انجام تست HPV نیز همزمان با تست پاپ اسمیر توصیه می شود. هر دو تست می توانند همزمان توسط پزشک انجام شوند. در صورتی که نتیجه هر دو تست نرمال باشد، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در چند سال آینده، خیلی ضعیف است. تست غربالگری بعدی می‌تواند بعد از 5 سال انجام شود.
خانم های بالاتر از 65 سال که نتایج نرمالی در تست های غربالگری داشته اند و سابقه خانوادگی سرطان رحم نیز ندارند و خانم هایی که رحم خود را طی جراحی برداشته اند، دیگر لازم نیست تحت آزمایشات غربالگری قرار گیرند.
خانم هایی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند (مثل افراد مبتلا به عفونت HIV، افرادی که پیوند بافت انجام داده اند یا از داروی DES استفاده کرده اند)، ممکن است به غربالگری با فواصل زمانی کمتری نیاز داشته باشند.

منابع

www.cdc.gov/cancer/cervical/basic_info/screening.htm
www.cancer.org/cancer/news/new-screening-guidelines-for-cervical-cancer

0نظرات

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.