(+9821) 22688818
polycystic-ovarian-syndrome-infertility

سندرم کیست تخمدان و ناباروری

  • 0 نظرات /
  • ۲۴ آبان ۱۳۹۳ /
  • توسط سی سرو /
  • بارداری, تخمدان, کیست, کیست تخمدان, لاپاراسکوپی, متخصص زنان, ناباروری, هورمون‌ /
  • نظر دهید

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک بیماری شایع هورمونی است که در آن، به دلیل ترشح مقدار زیادی هورمون آندروژن، فرد دچار تخمک‌گذاری نامنظم و یا حتی عدم تخمک‌گذاری می‌شود. این عدم تخمک‌گذاری مشکلاتی را در زمینه باروری به وجود می‌آورد که پزشک معالج یکی از روش‌های زیر را جهت رفع مشکلات باروری تجویز می‌کند:

  1. کلومیفن (Clomiphene): یکی از رایج‌ترین داروها جهت درمان ناباروری ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و القای تخمک‌گذاری است. احتمال باردار شدن 2 قلو و یا 3 قلو در زنانی که از داروهای کلومیفن استفاده می‌کنند (از هر 10 نفر، 1 نفر) بیشتر از زنانی است که به‌طور طبیعی باردار می‌شوند.
  2. متفورمین (Metformin): یکی از داروهای حساس کننده به انسولین است که معمولاً جهت درمان بیماری دیابت استفاده می‌شود و برای بیشتر زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک به کار گرفته می‌شود. این دارو آثار مثبتی روی منظم سازی تخمک‌گذاری و یا افزایش تخمک‌گذاری داشته و گاهی اوقات در ترکیب با کلومیفن استفاده می‌گردد. تحقیقات نشان می‌دهد که متفورمین به تنهایی و یا در ترکیب با کلومیفن، در افزایش تخمک‌گذاری تأثیر به سزایی خواهد داشت، در صورتی‌که در میزان بارداری تأثیر مستقیمی ندارد.
  3. لتروزول (Letrozole): این دارو تولید استروژن را کاهش داده و به اندازه تأثیر داروی کلومیفن در تنظیم بارداری، تخمک‌گذاری را تنظیم می‌کند و میزان بارداری را بهبود می‌بخشد. در حال حاضر، مرکز تحقیقات NICHD در حال انجام مطالعات در ارتباط با مقایسه تأثیر داروهای کلومیفن و لتروزول بر روی حیوانات است. اگر داروهای ذکر شده در میزان باروری شخص بیمار هیچ تأثیری نداشته باشند، پزشک معالج روش‌های درمانی دیگری را تجویز می‌کند.
  4. گنادوتروپین (Gonadotropin): هورمون‌هایی هستند که موجب تنظیم تخمک‌گذاری می‌شوند. این روش درمانی پرهزینه بوده و در درمان بارداری نسبت به داروی کلومیفن ریسک بالاتری دارد. در این روش درمانی، انجام تست‌های آزمایشگاهی و اولتراسوند جهت مشخص شدن میزان تأثیرگذاری روش درمانی نیاز است.
  5. لاپاراسکوپی: یک روش تشخیصی و درمانی ناباروری در بیماران مبتلا به سندرم کیست تخمدان است. در صورتی‌که دارو هیچ تأثیری در تخمک‌گذاری و حاملگی نداشته باشد، جراحی لاپاراسکوپی تخمدان که به‌صورت سرپایی انجام می‌شود توسط پزشک معالج تجویز خواهد شد. این جراحی احتمال تخمک‌گذاری را افزایش می‌دهد به خصوص اگر سطح آندروژن کمتر باشد. در این روش پزشک از طریق ایجاد برش کوچکی بر روی شکم (زیر ناف) یک لوله باریک دوربین‌دار (لاپاراسکوپ) و سایر وسایل مورد نیاز مثل گیره، قیچی و نخ بخیه را از طریق 2 یا 3 سوراخ به داخل شکم بیمار فرستاده و تخمدان‌ها و رحم را مشاهده می‌کند. این دوربین تصاویری با جزئیات از تخمدان‌ها در اختیار جراح قرار می‌دهد که در صورت مشاهده کیست تخمدان می‌تواند کیست را با استفاده از لاپاراسکوپ از داخل شکم تخلیه کند. این عمل جراحی از سایر روش‌های درمانی از جمله درمان با گنادوتروپین کم هزینه‌تر است.

0نظرات

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.