(+9821) 22688818

تعیین جنسیت هم زمان با غربال مشکلات ژنتیکی

  • 0 نظرات /
  • ۱۲ فروردین ۱۳۹۴ /
  • توسط سی سرو /
  • بارداری, تعیین جنسیت, تغذیه, درمان, متخصص زنان, ناباروری /
  • نظر دهید

خوشبختانه در حال حاضر این امکان برای زوج ها وجود دارد که با استفاده از روش های جدید ژنتیکی، از ابتلای فرزندشان به بیماری ژنتیکی جلوگیری کنند. این گروه از زوج ها می توانند امکان انتخاب جنسیت را نیز در راستای غربال گری بیماری ها داشته باشند.

درمان ناباروری و تعیین جنسیت پیشرفته

تکنیک هایی که در درمان ناباروری به کار می روند در واقع راهکاری برای تعیین جنسیت پیش از بارداری نیز هستند. لقاح مصنوعی (Artificial insemination, AI) و لقاح آزمایشگاهی (in vitro fertilization, IVF) از جمله این روش ها هستند. البته استفاده از این روش ها بسیار زمان بر، پرهزینه و مستلزم مصرف داروهایی است. بنابراین قبل از اقدام به انجام آن، آگاهی خود را در مورد این روش ها و فرایندها افزایش دهید.

بررسی های ژنتیکی پیش از لانه گزینی جنین

این روش هم زمان با فرایند IVF به کار می رود و در طی آن یک یا دو سلول از رویان جدا و آزمایش ژنتیکی می شود. بررسی ها می توانند به دو روش تشخیص ژنتیکی(PGD) و غربال گری ژنتیکی(PGS) انجام شوند.

آیا تعیین جنسیت بدون انجام روش های پیشرفته نیز امکان پذیر است؟

بیشتر پدر و مادرها بدون توجه به جنسیت فرزند، به سلامتی فرزند خود اهمیت می دهند. اما تمایل به داشتن فرزندی با جنسیت دلخواه نیز در بعضی از زوج ها وجود دارد.
هرچند نوع ماده ژنتیکی موجود در اسپرم تعیین کننده جنسیت فرزند است، اما شرایط جسمی خانم ها نیز در این موضوع که کدام نوع از اسپرم ها (اسپرم های حاوی کروموزوم X یا Y) شانس موفقیت بالاتری دارد مؤثر است (البته انجام این روش ها تضمین کننده موفقیت آمیز بودن آن ها نیست).

رژیم غذایی خانم ها برای داشتن فرزند پسر

برای داشتن فرزند پسر باید غذاهای قلیایی از جمله گوشت قرمز، تخم مرغ، لوبیا، نخود فرنگی، نان، ذرت و کشمش مصرف کنید؛ زیرا اسپرم های حاوی کروموزوم Y در محیط قلیایی پایداری بیشتری دارند و احتمال پسر دار شدن بیشتر است.
غذاهای غنی از پتاسیم مانند موز را بیشتر مصرف کنید.
از غذاهای حاوی سدیم بیشتر استفاده کنید. این غذاها شامل تمام غذاهای نمکی و سوپ ها هستند.
از غذاهای غنی از ویتامین و مواد معدنی بیشتر مصرف کنید. در خانم هایی وعده غذایی صبحانه را به طور مرتب و همراه با غلات غنی از ویتامین ها میل می کنند احتمال پسردار شدن بیشتر است.

رژیم غذایی خانم ها برای داشتن فرزند دختر

برای دختر دار شدن از غذای اسیدی مانند پرتقال، گریپ فروت و آب مرکبات بیشتر مصرف کنید؛ زیرا اسپرم های حاوی کروموزوم X محیط اسیدی را ترجیح می دهند.
رژیم غذایی غنی از کلسیم و منیزیم به دختر دار شدن کمک می کند. غذاهای غنی از منیزیم شامل اسفناج، بادام، بادام هندی، دانه آفتابگردان و دانه کدو تنبل و غذاهای غنی از کلسیم نیز شامل شیر، ماست و پنیر هستند.

آیا رژیم غذایی تعیین کننده جنسیت، زیان آفرین است؟

شاید یک رژیم غذایی ساده، در نگاه اول بی خطر به نظر برسد؛ اما لازم است قبل از اقدام به انجام آن با پزشک مشورت کنید. زیرا حذف کامل یا افزودن یک ماده غذایی به رژیم غذایی شما ممکن است مضراتی برای کودک و یا شما به همراه داشته باشد.
علاوه بر رژیم غذایی روش های دیگری نیز برای تعیین جنسیت در خانه وجود دارند. روش ساده و طبیعی تعیین جنسیت پیش بینی زمان تخمک گذاری و استفاده از آن برای تعیین جنسیت جنین است. در مطالب بعدی در مورد این روش مطالب بیشتری ارائه خواهد شد.

منابع

http://www.everydayfamily.com//
http://www.genderselection101.com/
http://www.babycenter.com/

0نظرات

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.