(+9821) 22688818

توبکتومی (بستن لوله رحمی)

لوله‌های فالوپ دو عدد هستند که از یک طرف به جدار رحم و از طرف دیگر به تخمدان متصل می‌شوند. طول هر یک از لوله‌های فالوپ حدود 10 سانتیمتر است. وقتی تخمک از تخمدان خارج می‌شود، وارد لوله فالوپ شده و به سمت رحم هدایت می‌شود. اگر اسپرم در لوله‌های فالوپ وجود داشته باشد، تخمک بارور می‌گردد و سپس جنین در داخل رحم لانه گزینی می‌کند. در توبکتومی (بستن لوله رحمی)، لوله‌های فالوپ به منظور جلوگیری از رسیدن تخمک به رحم، بسته می‌شوند. این روش مانع از بارداری در آینده خواهد شد. روش‌های دائمی جلوگیری از بارداری مانند توبکتومی (بستن لوله رحمی) برای افرادی استفاده می‌شود که مطمئن هستند در آینده فرزند دیگری نمی‌خواهند. احتمال بارداری بعد از عمل توبکتومی (بستن لوله رحمی) حدود 0.5 درصد است.


روش‌های توبکتومی (بستن لوله رحمی)


در این روش از طریق برش‌هایی در ناحیه سوپراپوبیک، جراح اندوسکوپ‌های کوچکی را با قطر نازک وارد بدن می‌کند. این روش با پیشرفت تکنولوژی در انتقال نور و فیبرهای اپتیک گسترش یافته است. لاپاراسکوپی تحت بیهوشی عمومی یا اسپاینال انجام می‌شود و حدود 60-30 دقیقه به طول می‌انجامد.

در این روش برشی در دیواره شکم ایجاد می‌شود که به پزشک امکان دید بهتری از ارگان‌های داخل شکمی می‌دهد. بستن دو طرفه لوله‌های فالوپ معمولاً بعد از انجام سزارین صورت می‌گیرد.

این روش با ایجاد برشی کوچک در اطراف ناف انجام می‌شود. مینی‌لاپاراتومی یکی از مرسوم‌ترین روش‌های توبکتومی بلافاصله بعد از زایمان طبیعی است.

این روش به دلیل احتمال بالای بروز عفونت به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاتتر کوچکی وارد واژن شده و سپس به رحم و لوله‌های فالوپ می‌رسد. این کاتتر بعد از کار گذاشتن ایمپلنت فلزی در لوله‌های فالوپ، از آن خارج می‌شود.


مراحل انجام توبکتومی (بستن لوله رحمی) به روش لاپاراسکوپی

ابتدا شکم با استفاده سوزنی از گاز دی‌اکسیدکربن پُر می‌شود. این امر باعث فاصله گرفتن دیواره شکم از رحم و لوله‌های فالوپ می‌شود.
جراح برش کوچکی در زیر ناف ایجاد کرده و از طریق آن، لاپاراسکوپ را وارد بدن می‌کند.
برش دوم در ناحیه بالای پوبیک ایجاد می‌شود که محل ورود وسیله کوچکی برای بستن لوله‌های فالوپ است.
لوله‌های فالوپ معمولاً با استفاده از کلیپس و حلقه بسته می‌شوند.
برش‌های کوچک، بخیه زده می‌شوند. بیماران می‌توانند چند ساعت پس از عمل، مرخص شوند.


مزایای توبکتومی (بستن لوله رحمی) به روش لاپاراسکوپی

این روش مزایای فراوانی دارد که باعث شده است به عنوان روش اصلی توبکتومی (بستن لوله رحمی) انتخاب شود. لاپاراسکوپی فرصتی برای بررسی آناتومی لگن و شکم را فراهم می‌آورد به خصوص اگر بیماران شکایاتی همچون دردهای لگنی داشته باشند. بیماران سرپایی پس از عمل لاپاراسکوپی سریعاً بهبود می‌یابند و به زودی به فعالیت‌های روزانه خود بر می‌گردند. این روش یک تکنیک جلوگیری از بارداری مؤثر و قطعی است.


مراقبت‌های قبل از عمل

توصیه می‌شود که بیمار تا 6 ساعت قبل از عمل، غذایی میل نکند. همچنین ممکن است داروهای ضد درد و آنتی‌بیوتیک برای وی تجویز شود. داروهای آرام‌بخش به منظور کاهش استرس قبل از عمل به بیمار داده می‌شود.


مراقبت‌های بعد از عمل

شما باید تا زمان معین شده توسط پزشک، درمان آنتی‌بیوتیکی خود را ادامه دهید. می‌توانید حدود یک هفته بعد از عمل، رابطه جنسی خود را شروع کنید. اگر دوره قاعدگی شما به تأخیر افتاده و یا خونریزی از واژن و دردهای شدید شکمی دارید باید به پزشک خود مراجعه کنید. در این صورت احتمال وقوع حاملگی نابجا وجود دارد.