(+9821) 22688818

زایمان طبیعی


زایمان طبیعی روشی استاندارد برای زایمان است و به معنای عبور نوزاد از مجرای زایمان بدون عمل جراحی است. در شروع زایمان، زنان انقباضاتی را احساس می‏کنند که نشان‏دهنده آغاز زایمان است. در این زمان، دهانه رحم شروع به گسترش (انقباض یافتن) می‏کند. هنگامی که دهانه رحم به طور کامل اتساع پیدا کرد، سر نوزاد مشاهده شده و نوزاد از کانال واژن خارج می‏شود.
سزارین روشی جایگزین است که معمولاً وقتی زایمان طبیعی برای امنیت مادر یا کودک مخاطره‏ انگیز باشد، انجام می‏شود. اغلب چند روز پس از زایمان طبیعی، مادر و کودک قادر به ترک بیمارستان هستند.

در هفته 36 بارداری، جنین شما تقریباً 2/7 کیلوگرم وزن و 48 سانتیمتر طول دارد. نوزادانی که قبل از هفته 37 متولد می‌شوند، نارس(Pre-term) هستند. تولد در پایان هفته 36، ابتدای دوره (Early term)، بین 39 تا 40 هفته، دوره کامل (Full term) و هفته 41، انتهای دوره (Late term) نامیده می‏شود. نوزادانی که پس از 42 هفته متولد شده‌اند، دیررس(Post term) هستند.

تولد هر نوزاد با توجه به اندازه و وزن آن، منحصر به فرد است اما به طور کلی، زایمان واژینال توسط متخصص در سه مرحله اصلی توصیف می‏شود.

مرحله اول: اتساع دهانه رحم

این مرحله اولین قدم در سفر به سوی زایمان است و به طور متوسط 6 تا 10 ساعت طول می‏کشد اما می‏تواند کوتاه‏تر (به خصوص در اولین بارداری) و یا طولانی‏تر باشد.

مرحله دوم: فشار آوردن و تولد

مرحله دوم زایمان مرحله‏ای است که دهانه رحم به طور کامل متسع شده و نوزاد متولد می‏شود. این مرحله بین 5/1 تا 2 ساعت طول می‏کشد.

مرحله سوم: خارج شدن جفت

این مرحله مهم از زایمان مربوط به خروج جفت است که گاهی اوقات به نام «جفت بعد از تولد» نامیده می‏شود. این مرحله معمولاً بین چند دقیقه تا یک ساعت و نیم طول می‌کشد.
بنابراین برای مادرانی که برای اولین بار زایمان می‏کنند، مدت زمان انجام زایمان طبیعی به طور متوسط 14 ساعت است. البته ممکن است این زمان طولانی‏تر و یا کوتاه‏تر باشد. در زایمان‏های دوم به بعد، این فرآیند حدود 8 ساعت طول می‌کشد.


بعد از زایمان طبیعی، شما می‏توانید در سریع‌ترین زمان با بدست آوردن قوای خود، به فعالیت‌های عادی مانند ورزش کردن بازگردید. بسته به ویژگی‏های جسمی بدنتان، این زمان ممکن است دو تا چهار هفته پس از زایمان طول بکشد. فعالیت‏های خود را آرام شروع کنید و به تدریج سطح فعالیت را افزایش دهید. برای شروع، از فعالیت‏های شدید مانند دویدن خودداری کنید. شما باید در مدت چهار تا شش هفته بعد از زایمان برای کاهش خطر ابتلا به عفونت و خونریزی از فعالیت جنسی خودداری کنید.
توجه داشته باشید که ممکن است قبل از اولین دوره قاعدگی دوباره باردار شوید، بنابراین اگر نمی‏خواهید فوراً باردار شوید از روش‏های پیشگیری از بارداری استفاده کنید. زنان بعد از زایمان ممکن است دچار نوسانات اخلاقی، اضطراب، افسردگی، افسوس و پشیمانی به‏مدت چند روز و یا تا دو هفته بعد از زایمان شوند. این امر طبیعی است و با گذشت زمان برطرف می‌شود.