(+9821) 22688818
IVF و قابلیت‌های آن

IVF و قابلیت‌های آن

  • 0 نظرات /
  • ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ /
  • توسط سی سرو /
  • IVF, لقاح مصنوعی, ناباروری /
  • نظر دهید

روش لقاح مصنوعی یا همان IVF یکی از موفق ترین روش ها در درمان ناباروری‌ است. لقاح مصنوعی، علاوه بر موفقیت بالا برای فرزند دار شدن زوج های نابارور، کاربردهای دیگری هم دارد. روش لقاح مصنوعی یا IVF می تواند اختلالات ژنتیکی سلول تخم را پیش بینی کرده و از بیماری های مادرزادی جنین جلوگیری کند. در بعضی مادران، احتمال ایجاد ناهنجاری های ژنتیکی در جنین زیاد است. بنابراین اگر راهی باشد که بتواند ناهنجاری های سلول تخم را قبل از باردار شدن مادر تشخیص دهد، این مادران می توانند با خیال راحت فرزند سالم خود را به دنیا بیاورند.

نام روش جدیدی که برای انتخاب رویان سالم به کار می رود، روش Karyomap است. در روش های قدیمی تر برای انتخاب جنین زمان بیشتری صرف تست های آزمایشگاهی می شود ولی روش جدید برای انتخاب رویان سالم، تنها دو هفته‌ زمان لازم دارد.

روند کار به این صورت است که ابتدا با استفاده از سلول های جنسی زن و شوهر و با بکارگیری روش استاندارد لقاح مصنوعی، تعداد زیادی سلول تخم تولید می شود. بعد از گذشت سه روز که سلول های تخم کمی رشد کردند و تبدیل به رویان 100 سلولی شدند، یک سلول به عنوان نمونه از هر رویان برداشته شده و مورد آزمایش قرار می گیرد.

در مرحله بعد، نوبت به انجام تست های ژنتیکی برای انتخاب یک رویان سالم از بین تمام رویان ها می رسد. برای این کار از والدی که بیماری ژنتیکی دارد نمونه‌ DNA تهیه شده و با DNA رویان ها مقایسه می شود. رویان هایی که نقص ژنتیکی داشته باشند، حذف خواهند شد.

از آنجایی که بعد از انجام تست ها فقط رویان های سالم به رحم مادر منتقل می شوند، دیگر لازم نیست والدین نگران انتقال بیماری های ژنتیکی به فرزندان خود باشند.

منابع

    http://www.theguardian.com/society/2014/jul/28/ivf-genetic-disorder-check-first-pregnancy-embryo-london
    http://www.ehow.com/about_4760556_advantages-vitro-fertilization.html

0نظرات

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.