(+9821) 22688818
Cervical Cancer سرطان دهانه رحم

با کولپوسکوپی از بروز سرطان پیشگیری کنید…

 • 0 نظرات /
 • ۱۸ آذر ۱۳۹۴ /
 • توسط سی سرو /
 • سرطان دهانه رحم, کولپوسکوپی /
 • نظر دهید

کولپوسکوپی یک غربالگری دقیق برای مشاهده دهانه رحم است. این عمل با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ که مجهز به به یک میکروسکوپ است انجام می شود. در واقع میکروسکوپ سلول های مورد بررسی را با بزرگنمایی بیشتری نشان می دهد. در صورت مشاهده سلول های غیرطبیعی ممکن است نیاز به نمونه برداری هم باشد. این غربالگری و نمونه برداری به پزشک در تشخیص هر چه سریعتر و بهتر بیماری کمک می کنند.

اهمیت انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی هنگامی استفاده می شود که:

 • نتایج حاصل از تست پاپ اسمیر و یا HPV غیرطبیعی باشد
 • در یک معاینه GYN رحم غیرطبیعی به نظر برسد
 • زمانی که لازم باشد علت خونریزی های غیرطبیعی و یا دیگر مشکلات پیش آمده مشخص شود

هنگامی که به آزمایشات بیشتر برای تشخیص و حتی انتخاب یک روش درمانی نیاز باشد کولپوسکوپی بهترین روش غربالگری محسوب می شود.
در صورتی که علائم خاصی دارید که می تواند نشان دهنده بروز سرطان باشد و یا تست پاپ اسمیری انجام دادید که حاکی از وجود سلول های غیرطبیعی است، بهتر است انجام کولپوسکوپی را در اولویت کارهای خود قرار دهید.
در کولپوسکوپی همچون معاینات ناحیه لگن، بیمار بر روی تخت دراز کشیده و یک اسپکولوم در ناحیه واژن شخص قرار می گیرد. قرار گرفتن اسپکولوم در ناحیه واژن بدون هیچ گونه درد و ناراحتی انجام می شود. این عمل به پزشک متخصص کمک می کند تا بتواند دهانه رحم را به منظور تشخیص بیماری ها مشاهده کند. کولپوسکوپ دارای لنزهایی است که همچون دوربین دوچشمی، به عنوان ابزار بزرگنمایی عمل می کند. این بزرگنمایی سبب دیدن سطح دهانه رحم از نزدیک و با وضوح بیشتر می شود. گاهی پزشک از اسید استیک برای تشخیص بافت سالم از بافت غیرطبیعی استفاده می کند.
کولپوسکوپی هیچ گونه عارضه جانبی ندارد و حتی در دوران بارداری نیز قابل انجام است، اما همچون تست پاپ اسمیر بهتر است که در زمان قاعدگی انجام نشود.
حال اگر در حین انجام کولپوسکوپی بافتی غیرطبیعی در دهانه رحم مشاهده شود، نمونه برداری انجام می شود. برای نمونه برداری، قطعه کوچکی از بافتِ ناحیه ای که غیرطبیعی به نظر می رسد برداشته می شود. سپس نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا زیر میکروسکوپ بررسی شود.
این نمونه برداری تنها راه ممکن برای تشخیص سرطان است. اگرچه کولپوسکوپی بدون درد است، اما نمونه برداری دهانه رحم امکان دارد تا حدودی همراه با درد باشد.
در صورتی که کولپوسکوپی و یا نمونه برداری علت غیرطبیعی بودن نتیجه پاپ اسمیر را نشان ندهند، بایستی نمونه بافتی به شکل مخروطی از بخش مرکزی دهانه رحم به منظور تشخیص علت برداشته شود.
متخصص پاتولوژی پس از بررسی نمونه بافت، گزارش حاصل از بررسی نمونه را برای پزشک متخصص ارسال می کند. آماده شدن نتیجه نمونه برداری حدود 1 تا 2 هفته طول می کشد.
کولپوسکوپی به عنوان یک روش تشخیصی از اهمیت بالایی برخوردار است، این روش می تواند سرطان دهانه رحم را ار همان مراحل اولیه بروز سرطان تشخیص دهد.

منابع

 1. https://www.plannedparenthood.org/learn/womens-health/cryotherapy-leep/colposcopy
 2. https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003913.htm
 3. http://www.cancer.org/cancer/cervicalcancer/detailedguide/cervical-cancer-diagnosis

0نظرات

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.