(+9821) 22688818
وقتی لاپاراسکوپی، کیست تخمدان را درمان می کند

وقتی لاپاراسکوپی، کیست تخمدان را درمان می کند

  • 0 نظرات /
  • ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ /
  • توسط سی سرو /
  • کیست تخمدان, لاپاراسکوپی /
  • نظر دهید

کیست های تخمدان، کیسه های پر از مایعی هستند که در داخل یا روی سطح تخمدان ها ایجاد می شوند. بیشتر آن ها بی خطر هستند و درد و ناراحتی ایجاد نمی کنند اما بعضی از آن ها موجب ایجاد علائم جدی می شوند که در این صورت جراحی برای برداشتن کیست تخمدان توصیه می شود. لاپاراسکوپی روش برتر برای جراحی کیست های تخمدان است. جراحی لاپاراسکوپی برای تایید تشخیص کیست تخمدان، برداشتن کیست و رد سرطان تخمدان انجام می شود.

موارد لزوم انجام جراحی کیست تخمدان

• توده تخمدانی در هر دو تخمدان وجود داشته باشد.
• کیست تخمدان بزرگتر از 3 اینچ (6/7 سانتی متر) باشد.
• کیست تخمدان طی 2 تا 3 ماه از بین نرفته یا کوچکتر نشده است.
• آزمون سونوگرافی نشان دهد که کیست تخمدان یک کیست کاربردی ساده نیست.
• کیست تخمدان باعث درد و ناراحتی شده باشد.
• در صورتی که شما یک توده تخمدانی دارید و:

-تاکنون دچار عادت ماهیانه نشده اید (دختران جوان).
-یائسه شده اید.
-قرص های ضد بارداری مصرف کرده اید (مگر اینکه از دوز پایین قرص های پروژسترون استفاده کرده اید یا مصرف یک دوره از قرص را فراموش کرده اید، که موجب احتمال ایجاد کیست های عملکردی مرتبط به تخمک گذاری می شود).

جراحی کیست تخمدان برای چه افرادی مناسب نیست؟

دوران پس از یائسگی: برداشتن کل تخمدان ها در این دوران، به ویژه زمانی که کیست در سونوگرافی پیچیده به نظر برسد، به برداشتن کیست های تخمدانی ارجحیت دارد.

شرایط مشکوک به بدخیمی: در شرایطی که احتمال پارگی کیست و انتشار سلول های سرطانی به لگن وجود دارد، به جای برداشتن کیست تخمدان، برداشت تخمدان توصیه می شود.

کیست تخمدان بسیار بزرگ است: با رشد زیاد کیست های تخمدان، این توده ها جایگزین بافت طبیعی تخمدان می شود. در مواردی که کیست های تخمدان خیلی رشد کرده اند، هیچ بافت طبیعی از تخمدان باقی نمی ماند. در این موارد باید تخمدان ها خارج شوند.

پیچ خوردگی تخمدان: در صورتی که کیست تخمدان باعث پیچ خوردن تخمدان شود، جریان خون به تخمدان قطع و این موجب مرگ تخمدان می شود که در این صورت باید کل تخمدان برداشته شود.

مزایای لاپاراسکوپی در جراحی کیست تخمدان

از آنجایی که بیشتر کیست های تخمدان و توده های بیماران قبل از دوران یائسگی خوش خیم هستند، لاپاراسکوپی روش مناسبی برای جراحی آن ها است. لاپاراسکوپی یک روش با حداقل تهاجم است که از جراحی باز و ایجاد برش های بزرگ حین جراحی جلوگیری می کند. با این کار اسکار بعد از جراحی کوچکتر است، زمان بستری در بیمارستان، دوره بهبودی و درد ناشی از جراحی نیز کاهش می یابد. برای خانم های مسن تر و بعد از سن یائسگی نیز کیست های تخمدان معمولا خوش خیم هستند و وجود کیست های سرطانی بر اساس محل آن ها فقط بین 5% تا 20% است. به همین دلیل این افراد نیز می توانند از مزایای لاپاراسکوپی بهره ببرند به ویژه با توجه به زمان بهبودی طولانی تر در افراد مسن، در این افراد درد کمتر و بهبودی سریع تر بعد از لاپاراسکوپی بسیار حائز اهمیت است.

بعد از لاپاراسکوپی فرد بلافاصله می تواند به فعالیت های روزمره خود برگردد و انجام فعالیت های شدیدتر و تمرینات ورزشی نیز بعد از یک هفته امکان پذیر است.

منابع

https://innovativegyn.com/procedures/ovarian-cystectomy/
http://wcs-stl.com/laparoscopy-new-minimally-invasive-surgery/

0نظرات

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.