(+9821) 22688818
Hysterectomy هیسترکتومی

برداشتن رحم چه زمانی لازم است؟

  • 0 نظرات /
  • ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ /
  • توسط سی سرو /
  • آندومتریوز, رحم, سرطان, هیسترکتومی /
  • نظر دهید

تصمیم به بارداری در آینده سبب اجتناب از انجام عمل هیسترکتومی می شود. بدون رحم، بارداری امکان پذیر نیست. با عنوان کردن بحث بارداری جلوگیری از انجام عمل هیسترکتومی و یا برداشتن رحم آشکار می شود. این خود بخشی از تصمیم گیری در علم پزشکی است. در واقع دلایل فراوانی وجود دارد که مانع از جدا شدن خانم ها از این عضو از بدن تا زمان مرگ می شود. ممکن است به جای برداشتن رحم، تخمدان ها برداشته شوند.
نگرانی هایی در ارتباط با سایر اختلالات عملکردی ناشی از هیسترکتومی وجود دارد. کاهش میل جنسی به طور معمول در بیمارانی که عمل هیسترکتومی را انجام داده اند رخ می دهد. افزایش وزن بعد از عمل هیسترکتومی ممکن است اتفاق بیفتد.

هیسترکتومی برای سرطان

حدود 10 درصد از اعمال هیسترکتومی در زمان بروز سرطان انجام می شوند. هیسترکتومی برای سرطان های رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها و یا دیگر اندام های محدوه اطراف رحم بکار برده می شود. نیاز به انجام هیسترکتومی مساله مهمی است که بایستی مورد توجه قرار گیرد. بسیاری اختلالات سرطان نامشخص هستند، به همین دلیل سرطان بایستی به طور دقیق تشخیص داده شود. اینکه سرطان تا چه حدی پیشرفت کرده، سن بیمار، میل به بارداری در آینده و سلامت بیمار از جمله عواملی است که بایستی قبل از انجام هیسترکتومی در نظر گرفته شوند.

هیسترکتومی برای فیبروم رحم

حدود 30 درصد از هیسترکتومی ها و در واقع شایع ترین دلیل انجام هیسترکتومی های غیرسرطانی، به علت بروز فیبروئید یا فیبروم رحمی انجام می شود. میزان شدت فیبروئید مساله مهمی است که بایستی به آن توجه شود، این خود تعیین می کند که تا چه اندازه نیاز به انجام هیسترکتومی است. درد و فشار، خونریزی، مشکلات باروری و … از جمله علائم بروز هیسترکتومی هستند.

هیسترکتومی برای خونریزی ناشی از اختلال عملکرد رحم (DUB)

خونریزی ناشی از اختلال عملکرد رحم یکی از دلایل عمده انجام عمل هیسترکتومی است. این خونریزی همان خونریزی واژینال است که بدون هیچ علتی و بیش از حد است.

هیسترکتومی برای آندومتریوز

حدود 20 درصد از دلایل انجام عمل هیسترکتومی بروز آندومتریوز است. تسکین درد یکی از مزایای عمده انجام این جراحی به شمار می رود.

هیسترکتومی برای پرولاپس رحم

به طور تقریبی 16 درصد از دلایل انجام هیسترکتومی به علت بروز پرولاپس رحم است. اشکال در ادرار، انسداد مجرای ادرار و اشکال در اجابت مزاج از جمله علائم پرولاپس رحم هستند. در پرولاپس رحم بیرون زدگی رحم و دهانه رحم از مکان خود که سبب برآمده شدن مهبل می شود و در واقع از مهبل بیرون می زند، ممکن است رخ دهد.

هیسترکتومی برای درد مزمن لگن

درد مزمن لگن دردی است که حداقل به مدت 6 ماه به طور کامل وجود داشته باشد. در صورتی که نتیجه حاصل از انجام عمل لاپاراسکوپی منفی باشد، لازم است که هیسترکتومی با نظر پزشک متخصص انجام شود. شدت این درد بایستی به حدی باشد که سبب اختلال در فعالیت های روزانه شخص شده و در واقع زندگی بیمار را به طور کامل مختل کرده باشد. علاوه بر درد مزمن در ناحیه لگن بایستی عوامل دیگر نیز به منظور اطمینان از تشخیص دقیق، بررسی شوند.

منابع

  1. http://www.estronaut.com/a/hysterectomy_reasons_indications_alternatives.htm

0نظرات

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.